Digital 4 Plovdiv

  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • Блог
  • Контакти
  • Home
  • Блог
  • 10 мита за електронното обучение
25.01.2021

10 мита за електронното обучение

10 мита за електронното обучение

by seomax / понеделник, 22 юни 2020 / Published in Блог

Тъй като електронното обучение придоби широко разпространение, критиците започнаха да дават глас, поставяйки под съмнение неговите достойнства, качество и като цяло жизненост. Но дали е така? Време е да развенчаем някои от тези митове.

  1. Тази технология не е надеждна

Повечето от социално-финансовите институции, предприятия и правителствени агенции биха изостанали, ако се страхуват от въвеждане на нови технологии. Същността е, че за успешното дистанционно обучение не е необходим допълнителен софтуер. Всичко, което се изисква, е компютър, свързан към Интернет. Без сложни инструменти и скъп софтуер. От техническа гледна точка електронното обучение е изключително прост процес. Особено, като се има предвид факта, че повечето хора имат сравнително надеждни компютри и постоянен достъп до Интернет.

  1. Студентите са лишени от възможността за групово взаимодействие

През последните години нивото на социално взаимодействие между хората излезе извън мащаба. Много академични платформи за електронно обучение използват бързия растеж на социалните мрежи като Facebook и Twitter, като предоставят на хората възможност за комуникация и взаимодействие и по този начин създават благоприятна среда за съвместно обучение.

За разлика от класическите университети, където студентите са ограничени от стените на класната стая, тези, които избират дистанционната форма на обучение, имат възможност да общуват с хора по целия свят.

  1. Това застрашава учителската професия

Компютрите няма да заменят хората. Те просто опростяват процеса на обучение, което прави възможно достигането до по-широка аудитория. Професията на учител или преподавател в никакъв случай не се нивелира от системата за електронно обучение. Напротив, преподавателите имат възможност да достигнат до повече ученици и да отворят местно училище, като владеят по-голям дял от пазара на образователни услуги.

  1. Студентите учат по-лошо, без да усещат контрола на преподавателя над тяхната работа

Ако ученикът или студентът не се интересува от придобиване на знания, на него му е все едно дали учителят наблюдава работата му или не. В същото време електронното обучение не предполага, че студентът е бил в определен момент на определено място, като същевременно му е предоставил достъп до учител и други състуденти, които могат да осигурят помощ и подкрепа.

Старата поговорка: „Можеш да доведеш кон до вода, но не можеш да го накараш да пие“, развенчава този мит по най-добрия възможен начин. Ако ученикът няма за цел да придобие знания и да постигне успех, програмата или учителят няма нищо общо с това. Обвиняването на електронното обучение е глупаво. Той е един вид катализатор за предоставяне на информация, електронното обучение не носи отговорност за вредните навици на ученика.

  1. Учебната програма е по-малко надеждна

Били ли сте някога посещавали някоя от отворените лекции в Масачузетския технологичен институт? Класните му стаи са реплики на традиционните класни стаи. Студентите, преминали през електронно обучение, получават същото обучение като студенти от традиционните университети. Качеството на учебната програма е пряко свързано с инструктора, който я е съставил. Начинът на доставка (в този случай в цифров вид) във всеки случай не влияе върху качеството на продукта.

  1. Няма универсална единица за измерване на качеството на придобитите знания

През годините експертите се опитват да намерят мярка за оценка на получените знания. Определяне качеството на образованието чрез изпити? Успех в работата? Възможност за преразказване на материал? Това не е само проблем на електронното обучение. Трудно е да се определи нивото на придобитите знания с надеждна точност не само в областта на електронното обучение, но и в традиционното. Но истината е, че инструментите за измерване на успеха на курсовете за електронно обучение не се различават от използваните в традиционните класни стаи.

  1. Дистанционното обучение е пасивно

Студентите в класната стая са по-пасивни от тези, които избират курс за дистанционно обучение. В последния случай студентите участват по-активно в процеса на обучение, тъй като постоянно взаимодействат с преподавателя. За да даде верния отговор, учителят в онлайн аудиторията се нуждае от много по-голяма концентрация на вниманието.

  1. Електронното обучение служи за покритие на студентите от реалния свят.

Реалният свят е пълен с компютри. Студентите, които предпочитат дистанционното обучение, могат да общуват с хора от цял ​​свят. По правило студентите на електронните курсове са тези, които не могат да си представят живота без цифрови технологии. Затова те предпочитат да получават образование, без да напускат компютъра си.

  1. Дипломата за образование, получена чрез дистанционно обучение, не се котира

Преди 10 години това все още може да е вярно, но тенденциите се променят. Нарастващ брой работодатели признават, че дистанционното образование би могло да се конкурира с традиционна институт. Много от завършилите студенти, които са получили диплома въз основа на електронното обучение, са по-умели в техническо отношение, мотивирани и по-ангажирани със самообразованието и самоусъвършенстването. Трябва да сте подготвени за факта, че с течение на времето ще се появяват все повече колежи, базирани на принципите на електронното обучение. Традиционното образование ще трябва да направи радикални промени, за да бъде в крак с частните компании, които не са длъжни да преминат през бюрократичната бюрокрация, за да одобрят учебната програма.

  1. Студентите са лишени от извънкласни занимания

Факт е, че електронното обучение оставя повече време за извънкласни занимания. Студентът не е длъжен да прекарва време, пътувайки до университета и обратно, но може самостоятелно да планира графика си. Нищо не му пречи да се занимава с изкуство следобед или да участва в други дейности, които трябва да бъдат отложени от онези, които са „обвързани“ с графика. В допълнение, студентите от електронни курсове могат да се свързват с проекти, които са предназначени за традиционно училище.

About seomax

What you can read next

Как съвременните технологии могат да повлияят на съня ви?

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Recent Posts

  • 5 аспекта в нашия живот, които смартфоните промениха завинаги

    Как мобилните технологии правят нашият живот по...
  • Умни технологии за банята

    Как да направите банята не само оазис за релакс...
  • Как съвременните технологии могат да повлияят на съня ви?

    Изглежда хората са се научили как да работят еф...
  • лаптоп, настолен компютър таблет и телефон

    Как да купим правилния компютър за дома и от къде?

    Почти всеки, който знае как да използва компютъ...
  • 5 Начина да се подготвим за конференция

    ...
TOP